El Club

El Poni Club Catalunya

El Centre d’Equitació Poni Club Catalunya va ser fundat l’any 1988 amb la idea de fomentar l’equitació entre els nens i nenes a partir dels 3 anys (és el primer Poni Club de Catalunya).

Per dur a terme el nostre projecte, vam partir de l’experiència d’altres països com França, Anglaterra i Holanda, amb una tradició eqüestre arrelada de molts anys, on la munta amb poni és una pràctica habitual.

Vàrem habilitar unes antigues quadres, les vam adaptar per als nens i vam fer la primera importació de ponis irlandesos. Després d’uns primers anys difícils, perquè els ponis no eren gaire comuns a la nostra regió, el públic va anar apreciant de mica en mica els avantatges de muntar en poni, uns petits cavalls que els nens, poden manejar, muntar i estimar.

El 1990 vàrem organitzar el 1er Campionat de Ponis de Catalunya en les 3 modalitats —salt, doma i cross— amb més de 90 participants i posteriorment el 3er Campionat de Ponis de Catalunya (l’any 1992), després d’una segona importació de ponis Irlandesos i d’una tercera, aquest cop de França.

Empesos per la demanda, vam introduir el pupil·latge de cavalls i les classes per a adults. Actualment tenim uns 40 cavalls en règim de pupil·latge i disposem d’uns 15 cavalls de club: d’iniciació, perfeccionament i competició (polivalents per salt, doma i concurs complet).

També disposem d’uns 25 ponis de club d’iniciació, perfeccionament i competició (polivalents per a salt, doma i concurs complet) de diferents mides (B, C i D) per a les classes dels nostres joves genets.

L’any 1998 vàrem crear la Petita Escola de Ponis, pensada per a nens de 3 a 6 anys, en la qual vam introduir els ponis Shetland. També vam construir una nova instal·lació amb dues pistes, guarda arnesos, dutxa per a ponis i paddocks adaptats als nostres alumnes més petits.

Instal·lacions Escola

 • 2 Pistes rectangulars de 40 x 20 metres
 • Pista de síl·lice 60×40 metres
 • Pista rectangular de 60 x 40 metres
 • Pista de salt de 60 x 50 metres
 • Pista per donar corda de 25 x 10 metres
 • Dutxes per a cavalls
 • Zones de guarda arnesos
 • Vestuaris
 • Servei de vending a la terrassa

Instal·lacions Petita Escola

 • Pista rectangular de 30 x 15 metres
 • Pista rectangular de 20 x 15 metres
 • Pista rectangular de 15 x 15 metres
 • Dutxes per a ponis
 • Zones de guarda arnesos
 • Servei de vending i terrassa

On som?

El Poni Club està situat a la Vall de Sant Just, al Parc de Collserola, a 10 minuts de Barcelona i s’hi pot arribar en cotxe, en bicicleta, a cavall o caminant.

Passeig de la Muntanya s/n (Can Vilà) 
08960 Sant Just Desvern
Telf 93 371 63 64  

Serveis i àrees del Club

Escola d’Equitació: La nostra escola d’equitació ofereix programes variats, des de classes per a nens a partir de 3 anys fins a adults, impartides per instructors qualificats. Les disciplines incloses abasten la doma clàssica, salt d’obstacles i equitació de camp obert a més de casals d’estiu i altres activitats.

La Petita Escola de Ponis: Especialment dissenyada per a nens de 3 a 6 anys, la Petita Escola de Ponis és un espai on els més petits poden començar la seva aventura eqüestre. Aquesta escola ofereix un entorn adaptat i segur per als nens, amb activitats i classes enfocades en l’aprenentatge lúdic i la interacció amb els ponis.

Activitats Diverses:

 • Teambuilding per a Empreses: Sessions d’integració d’equips empresarials mitjançant activitats amb cavalls.
 • Festes d’Aniversari: Festes amb activitats eqüestres per a nens, proporcionant una experiència divertida i única.
 • Equinoteràpia: Teràpia assistida amb cavalls destinada a millorar el benestar físic i emocional de nens i adults.

Reverter Sport Horses: Aquesta àrea del club es centra en el pupil·latge de cavalls i l’organització de competicions eqüestres, i de competició d’èlit. oferint instal·lacions de primera classe per al millor cuidat dels cavalls.

Barcelona Horse Tours: Oferim tours eqüestres guiats pels entorns naturals a Barcelona, una manera perfecta per a explorar les vistes a la ciutat mentres es gaudeix de l’equitació.